Skip to main content

Verimli Konuta Kredi Avantajı

BDDK Başkanı Mehmet Ali Ekben, enerji verimli konutlara kredi avantajı müjdesi verdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) Başkanı Mehmet Ali Ekben, Tüketicilerin konut edinmeleri amacıyla kullanacağı kredilerin tutarının teminat olarak alınan kredi tutarının konutun değerine oranının % 80’ini aşamayacağının hükme bağlandığını anımsattı ve “Söz konusu bu oranı Enerji Kimlik Belgesi bulunan ve enerji performansı ‘A’ sınıfı olan konutlar için % 90, ‘B’ sınıfı olan konutlar için % 85’e çıkartıyoruz. Söz konusu değişiklik en kısa sürede yürürlüğe girecektir.” Dedi.

Akben, finansal sistemin ekonomik gelişim üzerindeki katkısı gibi doğal kaynakların da ülkelerce ortaya çıkarılması ve verimli bir şekilde kullanılmasının önem arz ettiğini belirtti.

Türkiye’nin Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Konisyonu’nun (UMREK) Uluaslararası Maden Rezervleri Raporlama Standart Komisyonu (CRIRSCO) üyeliği toplantısında konuşan Akben, enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılması konusunda destek vermeye devam edeceklerini belirtti ve çalışmaların teşviki için muhtelif düzenlemeler yapılacağını bildirdi. Bu çerçevede mevcut düzenlemede ülkemizde enerji verimliliği yüksek konut sayısının artırılması maksadıyla yeni bir değişiklik yaptıklarını ve kullandırılacak kredi tutarının teminat olarak alınan konut değerine oranını Enerji sınıfı A olan konutlar için % 90’a enerji sınıfı B olan konutlar için de % 90’a çıkaracaklarını kaydetti. Konuşmasını; “Söz konusu değişiklik en kısa sürede yürürlüğe girecektir” diyerek noktaladı.

Enerji Kimlik Belgesi sınıfınızın A ve  B gibi verimli sınıf çıkması için bizimle iletişime geçebilir ve ilgili hizmetlerimiz Isı Yalıtım Danışmanlığı, Enerji Kimlik Belgesi verimli sınıf danışmanlığı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için 0216 290 44 11 ekb hattı üzerinden bilgi talep edebilirsiniz.

Şimdiye dek 6000 civarında Enerji Kimlik Belgesi’ne imza atmış BEST Enerji Yönetiminin, binanızın Enerji Kimlik Belgesi sınıfının verimli sınıf sayılan A ve B kategorisinde çıkması konusunda danışmanlık hizmetinden faydalanmak ve referansları hakkında bilgi almak için sohbet programımızdan da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

No Comments yet!

Your Email address will not be published.