TEP Hesap Tablosu

TEP Hesap Tablosunu kullanarak tesisinizin enerji tüketimini TEP cinsinden hesaplayabilir ve Enerji Verimliliği Kanunu yönünden yükümlülüklerinizin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 • Home
 • TEP Hesap Tablosu: Güncellenmiş!

TEP Hesap Tablosu: Güncel!

Ton Eşdeğer Petrol (TEP), enerji kaynaklarının tek birim ile ifade edilmesini sağlayan ve 10 milyon kCal karşılığı enerji birimidir. Tüm enerji kaynaklarının TEP birimine dönüşüm katsayıları 25 Ekim 2008 tarihli “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” ile 
belirlenmiştir.

Ülkemizde Enerji Verimliliği yükümlülükleri ve destekleri; Sanayide enerji tüketimine göre, binalarda ise inşaat alanı ve enerji tüketimine göre belirlenmektedir. Bu nedenle, tesisin yükümlülüğü olup olmadığını yada enerji verimliliği desteklerinden yararlanıp yararlanmayacağını tespit etmek amacıyla tesise ait yıllık enerji tüketimleri TEP cinsine çevrilerek toplanır.

TEP hesabı her tesis için ayrı ayrı yapılmalı ve değerlendirilmelidir. Aynı kampüs/yerleşke içerisinde bulunan binalar tek tesis kabul edilir ve bu nedenle tüm binaların toplam enerji tüketimi hesaba katılır.

Aşağıdaki TEP hesaplama modülünden tesisinizin TEP hesabını yapabilirsiniz.

Tesis Türünüzü Seçiniz : Yıllık Tüketim   TEP Karşılığı 
Elektrik kWh  TEP
Doğalgaz m3 TEP
Doğalgaz kWh TEP
Motorin Ton TEP
Motorin Litre TEP
LNG Ton TEP

TOPLAM

TEP

Önemli

TEP Hesap Programı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yayınladı son TEP dönüşüm tablosuna göre hazırlanmış olup verilen  tüm enerji birimlerini içermektedir. Programı kullanırken istediğiniz enerji birimini ekleyip çıkartabilirsiniz.

TEP hesap programını kullanarak yıllık enerji tüketim miktarınızı öğrenebilir ve buna bağlı yükümlülüklerinizi görebilirsiniz. Fakat binalarda sadece enerji tüketimine göre değil, inşaat alanına göre de değerlendirme yapılmaktadır.

Buna göre;

Toplam inşaat alanı üzerindeki binalar, yıllık TEP tüketim limitini geçmeseler bile inşaat alanı sınırını aştıkları için gene de yükümlülükleri bulunacaktır. Tüketim veya İnşaat alanı limitlerinin herhangi birinin geçilmesi binaya enerji verimliliği mevzuatı gereğince yükümlülükler getirmektedir.

*1 KG SIVI LNG 1.3043 M3 GAZ FAZINDA DOĞALGAZA EŞDEĞER KABUL EDİLMİŞTİR.

 

TEP Hesap Tablosu Şimdi Android Telefonlarınızda! Google Play Store Üzerinden TEP Hesap Tablosu'nu Telefonunuza Kurabilirsiniz.
TEP Hesap tablosu şimdi androidde! Tesisinizin TEP hesabını android uygulamamız üzerinden yapabilirsiniz.

Mevzuat & Yükümlülük

“Enerji Verimliliği Kanunu” ve “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” gereği yıllık enerji tüketimi TEP cinsinden belli büyüklükleri aşan sanayi tesisleri, ticari binalar ve kamu binalarının çeşitli yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu yükümlülükleri aşağıdaki sekmelerden öğrenebilirsiniz. 

SANAYİ TESİSLERİ
TİCARİ ve HİZMET BİNALARI
KAMU BİNALARI

Yıllık Enerji Tüketimi 1.000 TEP ve üzeri olan Endüstriyel İşletmeler;

   1. Enerji Yöneticisi bulundurmak yada enerji yönetimi hizmeti almak,
   2. Her 4 yılda bir Enerji Etüdü yaptırmak,
   3. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurmak ve belgelendirmek zorundadır.

Enerji Tüketimi miktarı yıllık 500 TEP üzerinde olan Endüstriyel İşletmeler ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Enerji Verimliliği Hibe Desteklerinden faydalanabilmektedir.

Tesisiniz yıllık enerji tüketimi 1.000 TEP üzerinde ve yükümlülüklerinizde eksiklikler bulunuyorsa firmamızdan bilgi ve teklif alabilirsiniz.

Yıllık Enerji Tüketimi 500 TEP veya toplam inşaat alanı 20.000 m² üzeri olan Ticari ve Hizmet Binaları;

   1. Enerji Yöneticisi bulundurmak yada enerji yönetimi hizmeti almak,
   2. Her 7 yılda bir Enerji Etüdü yaptırmak,
   3. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurmak ve belgelendirmek zorundadır.

Tesisiniz yıllık enerji tüketimi 500 TEP üzerinde ve yükümlülüklerinizde eksiklikler bulunuyorsa firmamızdan bilgi ve teklif alabilirsiniz.

Yıllık Enerji Tüketimi 250 TEP veya toplam inşaat alanı 10.000 m² üzeri olan Kamu Binaları;

   1. Enerji Yöneticisi bulundurmak yada enerji yönetimi hizmeti almak,
   2. Her 7 yılda bir Enerji Etüdü yaptırmak,
   3. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurmak ve belgelendirmek,
   4. 2023 yılı sonuna kadar %15 Enerji Verimliliği sağlamak zorundadır.

Tesisiniz yıllık enerji tüketimi 250 TEP üzerinde ve yükümlülüklerinizde eksiklikler bulunuyorsa firmamızdan bilgi ve teklif alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TEP hesabı yaparken işletmenin enerji tüketim verilerini girmelisiniz. Genel olarak elektrik, doğalgaz ve jeneratörlerde kullanılan mazot hesaba katılmakla birlikte, işletme içinde kullanılan veya üretim hatlarında kullanılan diğer enerji kaynakları da (kömür, LNG, Fuel-oil, odun, pelet vb.) hesaba katılmalıdır.

Mevzuat gereği sadece işletme içinde kullanılan enerji tüketimleri hesaba katılmaktadır. Bu nedenle kurum dışında kullanılan araçların yakıt giderleri hesaba katılmamakla birlikte, işletme içinde kullanılan iş makinelerinin (forklift vb.) yakıt giderleri hesaba katılmalıdır.

Mevzuat gereği enerji tüketimi veya inşaat alanı büyüklüklerinden herhangi biri belirlenen limitleri aştığında yükümlülükleriniz başlamaktadır.