Skip to main content

Motorlarda Titreşim ve Sıcaklık İzleme

Motorlarda Kestirimci Bakım: Titreşim ve Sıcaklık İzleme

Günümüzde endüstriyel işletmeler 24 saat üretim yaparlar. Üretim hatlarının/makinelerinin plansız bir şekilde arıza kaynaklı durması tesisi büyük ölçüde zarara sokabilmekte, sistemin devreye alınması bazen günler sürmektedir. Bu nedenle beklenmedik duruşlara karşı bu tip işletmelerin tahammülü bulunmamaktadır.

Bu beklenmedik duruşlara karşı makinelerin bakımlarının zamanında yapılması ve kestirimci bakım planının oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Kestirimci bakımda; sistem sürekli olarak durum izleme yöntemleriyle kontrol altında tutulur. Sorunlar önceden tahmin edilerek geri dönülemez noktaya gelmeden önce müdahele edilir.

Kestirimci bakımın ne gibi faydaları vardır?

 • Bakım süreleri ve makinaların duruş süreleri azalır.
 • Zamanla oluşan küçük arızaların büyüyerek daha büyük sorunlar oluşturmasının önüne geçilir.
 • Makinalarda oluşabilecek önemli arızalar, en alt seviyeye iner.
 • İyi durumdaki makinalar, gereksiz yere durdurulmamış ve zaman kaybı yaşanmamış olur.
 • Üretim kaybı oldukça azalır. Plansız duruşların önüne geçilir.
 • Kestirimci bakım faaliyetleriyle; cihaz arızalarında %45’e, bakım faaliyetlerinde %30’a kadar azalma sağlanırken üretimdeki artış %25’leri bulur ve ROI (Return on Investment) hesapamalarında 10 kata kadar artış sağlanmıştır.
 • Kestirimci bakım uygulanacak makinanın seçimi için temel kriter, makinanın tesisteki sahip olduğu önemdir. Dolayısıyla sadece güçlü motorlar değil, kritik öneme sahip tüm motorlar bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Makinelerin çektiği akım, vibrasyon ve sıcaklık değerleri düzenli takip edilerek olası anormalliklerde makine bakım programına alınır ve gerekli iyileştirmeler ve bakımlar yapılarak tekrar devreye alınabilir. İhtiyaca göre makine yenisi ile değiştirilebilir. Böylece üretim aksamadan tesisin işletilmesine devam edilebilir.

Hareketli Makinalardaki Vibrasyon Sebepleri Nelerdir?

Vibrasyonun sebepleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • Yük dengesizliği
 • Hatalı hizalama
 • Zedelenmiş parçalar
 • Gevşek kalan parçalar
 • Dişli hasarları
 • Rulman hasarları

kestirimci bakim

Tesisiniz kritik cihazlarına kurduğumuz titreşim, sıcaklık ve enerji takip sistemi ile makineleriniz anlık izlenebilmekte ve olası anormalliklere karşı alarmlar oluşturulabilmektedir. Titreşim eşik değerleri ISO 10816-3 limitlerine göre otomatik belirlenmektedir. Böylece eşik değerleri aşan makineler, bakım planı içine alınarak arızalar oluşmadan gerekli önlemler alınabilmektedir.

motor titresim sicaklik izleme

Sistemin endüstriyel, kablosuz ve makine bağımsız olması nedeni ile tesisinizdeki makineleriniz sahada ne kadar dağınık olursa olsun izlenebilmektedir. Olası alarmlarda makine üzerindeki ışıklar görsel alarm verirken, izleme sisteminden de alarmları takip edebilir, geçmiş verileri inceleyebilirsiniz. Ayrıca sms ve e-posta ile ilgili kişilere alarm gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Makinelerde, arıza durumları farklı işaretlerle kendini gösterebilir:
– Makinenin çektiği akım değerlerinin değişmesi,
– Makine üzerinde oluşan vibrasyon,
– Makine üzerinde oluşan vibrasyonun yarattığı sürtünmenin ortaya çıkardığı ısı.

Bu işaretlerden tespiti en kolay olanı ve sorunların tespitinde en erken tanımlama yöntemi vibrasyon ölçümüdür.

Endüstride en yaygın olarak kullanılan kestirimci bakım yönteminin vibrasyon ölçümü olmasının temel sebebi, bu konuda yapılan çalışmaların ve standartların yaygın ve kabul görmüş olmasıdır. Bununla birlikte, vibrasyon ölçümü yapmak için makinada herhangi bir duruşa ihtiyaç olmaması da bu yöntemi diğerlerinden öne çıkarır.

Tesis makinelerinizdeki titreşim, sıcaklık ve elektriksel parametreleri uzaktan takip etmek, gerçekleşen anormallikleri tespit etmek ve alarmlar oluşturmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

No Comments yet!

Your Email address will not be published.