Bilindiği üzere Enerji Kimlik Belgesi, beyaz eşyalar, televizyonlar, otomobiller derken konutlarda da zorunlu hale getirilmiştir. “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”ne göre 1 Ocak 2020 tarihinden sonra alım-satım ve kiralama işlemlerinde ibraz edilmesi zorunlu olacaktır.

Özetle Enerji Kimlik Belgesi, oturduğumuz binanın ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma ve sıhhi sıcak su yönünden ne kadar verimli olduğunu göstermektedir. İleride beyaz eşyalarda ve otomobillerde olduğu gibi konut fiyatlarına direk etkisinin olacağı düşünülmektedir.

Aslında 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yeni yapılan binalar, Enerji Kimlik Belgelerini zorunlu olarak yıllardır almaktadır. Mevcutta bulunan binalar ise özellikle bu sene Enerji Kimlik Belgesi ile tanışmıştır.

Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek, ciddi uğraş gerektiren bir mühendislik çalışmasıdır. Zira, belgesi düzenlenecek binanın tüm mimari bileşenleri (Pencereler, kapılar, duvarlar, çatılar, taban, tavan bileşenleri), tüm mekanik ve aydınlatma bileşenleri hesaplama programına tek tek işlenmektedir. Bu nedenle ortalama bir binanın Enerji Kimlik Belgesini düzenlemek bile birkaç günü bulabilmektedir.

Birçok işte olduğu gibi Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi konusu da bazı fırsatçıları uyandırmıştır. Bu nedenle piyasada yanlış düzenlenmiş, sahte ve geçersiz belgeler düzenlenebilmektedir. Bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sık sık şikâyetler gelmektedir. Bu şikâyetlerden başlıcaları; yeni binalarda yetkili olduğu halde mevcut binalara belge düzenleyen firmalar, binanın mimari projelerini bile almadan eskiden yaptığı bir belgeyi kopyalamak suretiyle belge düzenleyen firmalar, işi göstermelik ve basitçe yaparak gerçeğe aykırı belge düzenleyen firmalardır.

Mağdur duruma düşmemek için Enerji Kimlik Belgesi konusunda çalışacağınız firmayı doğru seçmeniz gerekmektedir. Sizleri konu hakkında doğru bilgilendirmeyi bir görev biliyor ve aşağıdaki tavsiyelerimizi göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

 1. SAHTE, HATALI, GEÇERSİZ BELGE DÜZENLENDİĞİNİ BAKANLIK TESPİT EDERSE NE OLUR?
  • Belge sahte ya da geçersiz ise Enerji Kimlik Belgesi iptal edilir. Bina yönetimi belgeyi tekrar düzenletmek zorunda kalır.
  • Gerçeğe aykırı ya da kötü niyetle belge düzenlendiğinin tespiti halinde belge düzenleyen firmanın yetkisi askıya alınır / iptal edilir.
 2. ÇALIŞACAĞINIZ FİRMAYI SEÇERKEN
  • Sadece Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketleri mevcut binalarda Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi konusunda yetkilidir.
  • Çalışacağınız firmanın yetki belgesini mutlaka isteyin.
  • Firmanın Enerji Kimlik Belgeleri referanslarını isteyin.
  • Bir günde belgeyi teslim ederim diyen, binanın resmi projelerini istemeyen, yalıtım sözleşmesini istemeyen (binaya sonradan yalıtım yapıldıysa), binayı yerinde incelemeye gelmeyen (mimari projede eksiklikler varsa) firmalara itibar etmeyin.
 3. ENERJİ KİMLİK BELGESİ DÜZENLENİRKEN
  • Binanın projelerini eksiksiz teslim ettiğinizden emin olun. Özellikle mimari projede eksiklikler var ise firmadan  yerinde inceleme yapmasını ve röleve çizmesini isteyin.
 4. ENERJİ KİMLİK BELGESİNİ TESLİM ALDIKTAN SONRA
  • Belgenin bakanlığa kaydının olup olmadığını kontrol etmek için, bakanlığın web sayfasından belgenizi sorgulayın.
  • Bina inşaat alanı ile belge üzerindeki kapalı kullanım alanını karşılaştırın (belge üzerindeki alan bir miktar düşük olmalı).
  • Belge üzerindeki kullanım alanı başına düşen toplam enerji tüketimi genellikle  50 - 300 kWh aralığında olur. Çok daha yüksek enerji tüketimi değeri görürseniz (özellikle binler seviyesinde) belgeniz hatalı düzenlenmiştir.
  • Belge üzerinde imzası bulunan mühendisin imza sirkülerini isteyin. İmzanın gerçekten o mühendise ait olduğunu doğrulayın.

 ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.

Read 5250 times
Fri Jun 29 07:20:12 +0000 2018

HASTANELERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİNE YÖNELİK ÇÖZÜMLER https://t.co/HjkgP6fikY
Wed Jun 13 15:05:54 +0000 2018

Sevdiklerinizle birlikte, şeker gibi bir bayram geçirmeniz dileğiyle; https://t.co/EiWfKQQHBl
Thu Jun 07 14:59:26 +0000 2018

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfı Yüksek Olan Binalara Teşvik Geliyor! https://t.co/MoSg2V7lHh
Tue Jun 05 12:12:00 +0000 2018

Az önce bir fotoğraf paylaştı https://t.co/wyuqWKf34S
Mon May 28 13:32:09 +0000 2018

Biliyor musunuz? https://t.co/mwvHVjCcli
Tue May 22 09:39:11 +0000 2018

BEST Enerji Kurucu ortağı İsmail CALAYIR, 24 Mayıs Perşembe günü saat 14:00 - 15:00 arası Austrotherm Türkiye'nin o… https://t.co/Ue4Fbr6fFX
Thu Mar 29 19:55:40 +0000 2018

9. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı bugün başladı. Sn. Bakanımız @BeratAlbayrak Enerji Verimliliği Eylem Planını h… https://t.co/1WZ5Rnc74J
Sun Mar 11 10:31:31 +0000 2018

@ebebek Mağazalarında Nasıl Enerji Verimliliği Sağlıyoruz? #EnerjiVerimliligi https://t.co/RdtdukIl6l
Mon Jan 15 17:55:41 +0000 2018

RT @EnerjiPro: Enerjiyi Yönetmek, Enerjiyi İzlemek İle Başlar. #EnerjiTasarrufuHaftası #EnerjiVerimliliği #Enerji https://t.co/EKlvL7MebZ
Sun Dec 31 09:08:13 +0000 2017

Ho ho ho! https://t.co/wC97n3yvet

HAKKIMIZDA

BEST Enerji, Binalarda Enerji Verimliliğine odaklanmış ve tüm Türkiye'de faaliyetlerini yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketidir.

BEST ismi, İngilizce'de "En İyi" anlamına gelmesi ile birlikte, aynı zamanda "Binalarda Enerji verimliliği Sistemleri ve Teknolojileri" cümlesinin ilk harflerini almaktadır.