Tarife / Mevzuat Danışmanlığı

Enerji piyasası tarife uygulamalarında meydana gelen bazı değişikliklerle elektrik enerjisininin avantajlı fiyatlarla alınması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle tesis için en uygun tarifeyi seçmek ve elektrik piyasasındaki değişiklikleri takip ederek gerektiğinde önlem almak önem taşımaktadır. 

Elektrik piyasasında farklı tarife seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Tek Terim Tek Zaman,
  • Tek Terim Üç Zaman,
  • Çift Terim Tek Zaman,
  • Çift Terim Üç Zaman,
  • Gün Öncesi Piyasası,
  • Son Kaynak tarifesi vb.

Tarife DanışmanlığıBu tarife çeşitleri aynı zamanda ticarethane, mesken, orta gerilim, alçak gerilim olarak kendi içlerinde farklı gruplara ayrılabilmektedir. Ayrıca her tarifenin birim fiyatları, dağıtım bedelleri, hesaplama yöntemleri farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle tesis için en uygun tarifeyi bulurken tesisin günlük ve, aylık tüketim karakteristiklerini, demand değerlerini, yıllık tüketim miktarını, şebeke bağlantı çeşidini bilmek ve buna göre analiz etmek önemlidir.

Bu tarifeler EPDK'nın belirlediği ulusal tarifeler olup özel tedarikçi firmalardan bağımsızdır. Eğer serbest tüketici sınıfına giriyorsanız ve özel firmalardan anlaşmalı elektrik enerjisi satın alacaksanız istediğiniz tarife üzerinden pazarlık yapabilir ve anlaşabilirsiniz.

Firmamız tesis tüketimini ve faturalarını detaylı inceleyerek tesisiniz için en uygun tarifenin seçilmesinde ve tasarruf etmesinde aracılık yapmaktadır. Ayrıca reaktif cezaların, hatalı kesilen faturaların tespitini yaparak iade ödeme alınmasını sağlamaktadır. Ayrıca talep eden müşterilerimize Online Enerji İzleme Sistemi kurarak dakikalık tüketim takibi yapmakta, olası güç aşımı, reaktif aşımı durumlarında zamanında önlem almaktayız.

Müşterilerimiz yaptığımız çalışmalar için sabit ücret ödememekte, sağladığımız tasarru üzerinden firmamıza pay vermektedir. Bu nedenle yapılan çalışmalar için ayrıca bütçe ayırmaya gerek kalmamaktadır.

Çalışmalarımız aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır:

Aylık Tarife Doğruluğu Takibi
Tesisin tüketim karakteristiği incelenerek en uygun tarifeye geçilmesi sağlanmaktadır. Her ay gerçekleşen kontroller ile EPDK tarifelerinden en uygun olanının seçilmesi sağlanmaktadır.

Tüketim ve Yük Takibi
Enerji İzleme Sisteminden alınan veriler ile tesisin tüketimi ve yükü takip/kontrol edilmektedir. İstenmeyen (aşırı yük artışı) durumlara karşı tesis otomatik olarak bilgilendirilmektedir.

Reaktif Tüketim Takibi
Enerji İzleme Sistemi ile tesislerin Endüktif ve Kapasitif tüketimleri de enerji izleme sistemi içinden takip edilmektedir. Enerji izleme sistemi talep etmeyen müşterilerimizin reaktif cezaya düşmeleri durumunda, bu cezanın iadesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Aylık Fatura Kontrol
Tarife ve anlaşma indirimine bağlı olarak yasal enerji kalemlerinin ve vergilerin faturaya doğru yansıtıldığının ve doğru birim fiyatlar ile bedellendirildiğinin kontrolü yapılmaktadır.

Edaş Başvuru ve Takip Süreci
Dağıtım şirketine yapılacak başvuru ve yazışmalar firmamız tarafından sağlanmaktadır. Başvuruların takip süreci yürütülmektedir.

Aylık Raporlama
Tarife yönetimi ile elde edilecek kazanımlardan sağlanan aylık kazanç düzenli olarak raporlanmaktadır.

Son Kaynak Tarifesi Danışmanlığı
Yıllık 10.000 kwh ve üzeri elektrik tüketimi olan tesisler otomatik olarak son kaynak tarifesine geçmektedir. Son kaynak tarifesine göre fatura hesaplanırken PTF fiyatları, aylık YEKDEM maliyetleri, hesaplama katsayısı, dağıtım bedeli ve diğer kalemler her ay düzenli takip edilmektedir.

Çift Terimli Tarife Danışmanlığı
Çift terimli tarifeden faydalanmak isteyen tesislerin sözleşme güçlerinin seçilmesinde tesisin demand değerlerinin tespit edilmesi ve buna göre en uygun sözleşme gücünün belirlenmesi önemlidir. Ayrıca tesis tüketimi, demand değerleri sürekli takip edilerek gerektiğinde sözleşme gücünde değişikliğe gidilmelidir. Bu kapsamda firmamız gerekli takip ve analiz işlemlerini yapmaktadır.

Özel Tedarikçi Danışmanlığı
Serbest tüketiciler istedikleri özel firma ile anlaşma yaparak elektrik tedariği sağlayabilmektedir. Fakat piyasadaki bir çok özel tedarikçi firma farklı anlaşmalar, sözleşme koşulları sunabilmektedir. Firmamız, en avantajlı anlaşma yapacağınız özel tedarikçinin seçiminde, sözleşme şartlarının belirlenmesinde destek olmaktadır.

Thu Dec 19 13:44:56 +0000 2019

#EnerjiKimlikBelgesi için son tarih 1 Ocak! Geç kalmamak için Enerji Kimlik Belgenizi yetkili firmamızdan alabilirs… https://t.co/uRq0arOCFH
Fri Jun 29 07:20:12 +0000 2018

HASTANELERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİNE YÖNELİK ÇÖZÜMLER https://t.co/HjkgP6fikY
Wed Jun 13 15:05:54 +0000 2018

Sevdiklerinizle birlikte, şeker gibi bir bayram geçirmeniz dileğiyle; https://t.co/EiWfKQQHBl
Thu Jun 07 14:59:26 +0000 2018

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfı Yüksek Olan Binalara Teşvik Geliyor! https://t.co/MoSg2V7lHh
Tue Jun 05 12:12:00 +0000 2018

Az önce bir fotoğraf paylaştı https://t.co/wyuqWKf34S
Mon May 28 13:32:09 +0000 2018

Biliyor musunuz? https://t.co/mwvHVjCcli
Tue May 22 09:39:11 +0000 2018

BEST Enerji Kurucu ortağı İsmail CALAYIR, 24 Mayıs Perşembe günü saat 14:00 - 15:00 arası Austrotherm Türkiye'nin o… https://t.co/Ue4Fbr6fFX
Thu Mar 29 19:55:40 +0000 2018

9. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı bugün başladı. Sn. Bakanımız @BeratAlbayrak Enerji Verimliliği Eylem Planını h… https://t.co/1WZ5Rnc74J
Sun Mar 11 10:31:31 +0000 2018

@ebebek Mağazalarında Nasıl Enerji Verimliliği Sağlıyoruz? #EnerjiVerimliligi https://t.co/RdtdukIl6l
Mon Jan 15 17:55:41 +0000 2018

RT @EnerjiPro: Enerjiyi Yönetmek, Enerjiyi İzlemek İle Başlar. #EnerjiTasarrufuHaftası #EnerjiVerimliliği #Enerji https://t.co/EKlvL7MebZ

 

HAKKIMIZDA

BEST Enerji, Binalarda Enerji Verimliliğine odaklanmış ve tüm Türkiye'de faaliyetlerini yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketidir.

BEST ismi, İngilizce'de "En İyi" anlamına gelmesi ile birlikte, aynı zamanda "Binalarda Enerji verimliliği Sistemleri ve Teknolojileri" cümlesinin ilk harflerini almaktadır.