Blog

Aralık 7, 2020 10:09 am

Written by

Enerji Kimlik Belgesi sorgulaması artık e-devlet üzerinden yapılabilecek

Tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim sağlayan e-devlet kapısı artık enerji kimlik belgesi sorgulama hizmeti de verecek.

 

5627 sayılı kanuna bağlı Binalarda Enerji Performansı yönetmeliği gereğince 2020 yılına kadar tüm binaların alması gereken Enerji Kimlik Belgesi artık e-devlet üzerinden sorgulanabilecek.

Binanın ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma ve sıhhi sıcak su gereksinimleri için tükettiği enerji miktarını ve bu tüketimle bağlantılı olarak çevreye saldığı sera gazı emisyon oranını gösteren Enerji Kimlik Belgesi olmadan, yapılarda alım-satım-kiralama işlemleri gerçekleştirilemeyecek.

Belgeyi e-devlet üzerinden sorgulayabilmek için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapılması gerekiyor. TC kimlik no ile giriş yapıldıktan sonra çıkan arama ekranına Enerji Kimlik Belgesi yazarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Enerji Kimlik Belgesi sorgulama sayfasına erişim sağlanıyor.

Kullanıcı bu sayfada yer alan iki seçenekten “ikamet ettiğim bina” veya “diğer bina”dan uygun olanı seçerek sorgulama yapabiliyor. İkamet ettiğim bina seçeneği ile devam edilirse adres kaydınızın olduğu binada Enerji Kimlik Belgesi olup olmadığını görebilirsiniz.

Eğer diğer binalar seçeneği ile devam ederseniz, sorgulama yapacağınız binanın UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı) no girilerek sorgulama yapılabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu: bu sorgulama ile sadece 1 Kasım 2017 tarihinden sonra Enerji Kimlik Belgesi almış binalara erişim sağlanabiliyor.

Eğer sorgulama yapacağınız binanın UAVT numarasını bilmiyorsanız http://adreskodu.dask.gov.tr adresinden binanızın adres bilgilerini girerek UAVT numarasını öğrenebilirsiniz.

 

Enerji Kimlik Belgesi ile merak ettiğiniz tüm sorularınızı yandaki sohbet bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için: 0216 290 44 11 numaralı telefondan yada Enerji Kimlik Belgesi sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Problem retrieving data from Twitter

HAKKIMIZDA

BEST Enerji, Binalarda Enerji Verimliliğine odaklanmış ve tüm Türkiye’de faaliyetlerini yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketidir.

BEST ismi, İngilizce’de “En İyi” anlamına gelmesi ile birlikte, aynı zamanda “Binalarda Enerji verimliliği Sistemleri ve Teknolojileri” cümlesinin ilk harflerini almaktadır.

Search