Skip to main content

Enerji Kimlik Belgesi İle Binalarda Tasarruf Yapıldı

Takvim Gazetesinden Selçuk Adıgüzel’in haberine göre Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulaması ile Türkiye’deki binalarda % 50’ye varan oranlarda enerji tasarrufu yapıldı.

 

Çevre bakanlığının 2010 yılından itibaren yeni ruhsat almış tüm binalardan istediği Enerji Kimlik Belgesi ile mevcut binalarda enerjinin verimli ve bilinçli kullanılması, yeni binalarda ise enerji tasarrufuna yönelik yapıların desteklenmesi amaçlanıyor.

enerji kimlik belgesi

Enerji verimliliğine yönelik farkındalık oluşturmak maksadıyla 2010 yılında Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde gündeme gelen Enerji Kimlik Belgesi, bina yalıtımı, binada kullanılan kapı ve pencerelerin, aydınlatma elemanlarının bilinçli ve tasarruflu seçilmesi, ısıtma – soğutma gibi yüksek enerji tüketen sistemlerin yıllık bakım, onarım ve kontrollerinin düzenli yapılması gibi verimlilik artırıcı seçimleri hedefliyor.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Son Tarih: 1 Ocak 2020

2010 yılından önce ruhsat almış mevcut binaların 1 Ocak 2020 tarihine kadar belgeyi almakla yükümlü olduklarını hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mayıs 2017 – Ekim 2017 tarihleri arasında 107 bin 95 binanın Enerji Kimlik Belgesi aldığını açıkladı.

Enerji verimliliği danışmanlık firmaları tarafından verilen Enerji Kimlik Belgesi, mimari, mekanik, aydınlatma, ısı yalıtım projeleri üzerinden yapılan çalışmalar sonucunda verildiği için uzmanlar tarafından ciddi emek ve zaman harcanarak düzenleniyor. Bu anlamda binalarına EKB almak isteyenlerin çalışacağı firmanın yetki belgesini, Enerji Kimlik Belgesi uzmanın sertifikasını mutlaka görmesini öneriyoruz.

Binanızın Enerji Sınıfının İyi Çıkmasında En Önemli Etken Doğru Yalıtım Uygulaması

Piyasada iddia edilenin aksine 1 Ocak 2010 tarihinden önce yapı ruhsatı almış binalar sadece belgeyi almakla yükümlüler, mevcut binalarda Enerji Kimlik Belgesinin her hangi bir sınıf çıkma zorunluluğu yok. Dolayısıyla mevcut binalarda yalıtım yükümlülüğü de yok. Bununla birlikte, BEST Enerji Yönetimi olarak konforunuz ve enerji tasarrufu açısından binanızda yalıtım yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Yine de binanızın yalıtıma ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek isterseniz Isı Yalıtım Danışmanlığı adlı yazımızı incelemenizi öneririz. Enerji Kimlik Belgesinde binanızın enerji sınıfının verimli çıkması için özellikle yalıtım konusunda dikkatli davranmanız gerekiyor.

2012 yılından beri Enerji Verimliliğine odaklı çalışan ve Enerji Kimlik Belgesi konusunda bir çok referanslara sahip BEST Enerji Yönetimi belge düzenleme yetkisine sahip. Enerji Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan BEST Enerji; Enerji Kimlik Belgesinin yanı sıra Enerji Etüdü, Enerji Yönetimi, Enerji İzleme gibi hizmetler de veriyor.

Şimdiye dek Türkiye genelinde yaklaşık dört bin binaya EKB veren Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlarımıza konuyla ilgili merak ettiklerinizi sormak için 0216 290 44 11 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilirsiniz.

BEST Enerji yöneticilerinin Enerji Kimlik Belgesi Hakkında bilgi kirliliğini önlemek ve bina sahiplerini, yöneticilerini bilinçlendirmek amacıyla kaleme aldıkları diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

No Comments yet!

Your Email address will not be published.